Sürdürülebilirlik - Efor Çay
Kurumsal Sürdürülebilirlik Sıkça Sorulan Sorular Yatırımcı İlişkileri

Sürdürülebilirlik

Yeşil Nokta

Efor Çay, ÇEVKO Vakfı ile yapılan lisans sözleşmesi kapsamında, “Yeşil Nokta Sözleşmeli Güncel Firmalar” arasında yer almaktadır. Yeşil Nokta ilk olarak 1990 - 1991 yıllarında Almanya'da Yeşil Nokta Sistemi olarak adlandırılan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama sistemine giren ambalajların belirlenmesi için kullanılmaya başlanmıştır.

Yeşil Nokta

Efor Çay, ÇEVKO Vakfı ile yapılan lisans sözleşmesi kapsamında, “Yeşil Nokta Sözleşmeli Güncel Firmalar” arasında yer alıyor Sanayi sorumluluğunu simgeleyen ve uluslararası bir model haline gelen Yeşil Nokta; işaret bulunan ambalajlı ürünü piyasaya süren işletmenin, ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili yasal yükümlülüklerini yerine getirdiği ve geri dönüşüm sistemine mali katkı sağladığı anlamına geliyor.

Yeşil Nokta ilk olarak 1990-1991 yıllarında Almanya'da Yeşil Nokta Sistemi olarak adlandırılan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama sistemine giren ambalajların belirlenmesi için kullanılmaya başlandı. Kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 1995 yılında "Packaging Recovery Organization Europe - PRO Europe" kuruldu. PRO Europe, kar amacı gütmeksizin, bu ülkelerin geri kazanım sistemlerine, her ülkeden bir sistem olmak üzere, Yeşil Nokta lisansı kullanım hakkını vermektedir.

ÇEVKO Vakfı, 2003 yılında PRO-Europe'la yaptığı sözleşme ile uluslararası "Yeşil Nokta" markasının Türkiye'deki kullanım hakkını elde etmiştir. ÇEVKO, Avrupa'da çok yaygın olan bu markayı ülkemizde de kullanmak isteyen piyasaya sürenlerle Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi yaparak kullandırmaktadır.

Yeşil Nokta Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

- Çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede geçerlidir.

- 150.000'den fazla kuruluş, ambalajları üzerinde Yeşil Nokta markasını kullanmaktadır.

- Yeşil Nokta'nın kullanıldığı ambalaj miktarı yıllık olarak 400 milyar adede ulaşmıştır.

- Yeşil Nokta sistemi 540 milyon tüketiciyi kapsamaktadır.

- Yeşil Nokta 140'tan fazla ülkede tescilli bir markadır.

Yeşil Nokta 2
© Efor Çay 2024. Tüm Hakları Saklıdır Site Creation By Sirius Interactive